Řada lidí netuší, co si pod pojmem extrakční čištění má vlastně představit. V praxi nejde o žádnou “jadernou fyziku“, jak se na první pohled může zdát, ale v podstatě se jedná o princip mokrého čištění. Ten funguje na jednoduché bázi. Čistící roztok je vysokým tlakem vstřikován do vláken koberce nebo jiného materiálu, mezitím se nečistoty rozpouští a následně se vše odsaje do speciální nádobky.
Nejprve je nutné zvolit vhodný čisticí prostředek, který se vybírá podle povahy čištěného materiálu. Pomocí prostředku a vody o teplotě cca 45 °C je vytvořen finální roztok k čištění (ekologicky i zdravotně nezávadný). Roztok je tryskami vstřikován na čištěný materiál, kde okamžitě účinkuje a navazuje na sebe nečistoty. Rotační kartáče zajišťují hloubkové vyčištění. Následně je celý obsah vysáván do speciální sběrné nádobky. Během extrakční metody nedochází k vytahání vláken nebo jinému mechanickému poškození materiálu.
Extrakční metoda je daleko účinnější, než konvenční suché vysávání nebo ručního tepování. Odstraní prach, alergeny, pachy, zašlé skvrny, mastnotu, zašlapané nečistoty, a to vše i z hloubky čištěného materiálu. Zároveň oživí barvy a osvěží prostor. Výhodou extrakční metody oproti tepování je, že čisticí prostředek je odsán z materiálu do nádobky a nezůstane přischlý v materiálu. Navíc odsáváním vody nedochází ke tvorbě plísní.
Obecně vhodné pro všechny textilní podlahoviny a čalounění, které jsou vodovzdorné a barevně stálé.
Dále pak pro koberce, které jsou lepeny vodovzdorným lepidlem.
Mokré čištění lze aplikovat i několikrát do roka. Vše závisí na míře znečištění a charakteru prostoru. Bytové koberce a čalounění se obvykle doporučuje čistit alespoň 1x ročně, komerční zátěžové koberce klidně i 4x ročně. V případě alergiků nebo astmatiků i častěji.
Samotná doba čištění je závislá na několika faktorech, jako je síla znečištění, členitost plochy (schody zaberou více času, než rovná plocha), typ a délka vláken čištěného materiálu.
Za jednu hodinu dokáže odborně vyškolený pracovník při použití profesionální technicky vyčistit až 40 m2 nízkého zátěžového koberce. Naopak vlněného koberce s vyšším vlasem zhruba polovinu, tedy 20 m2.
Ačkoliv je během čištění roztok odsáván do odpadní nádobky, koberec zůstane mírně navlhlý. Proto je nutné nechat jej vyschnout. Samotný čas vysychání závisí na zvoleném příslušenství, pohybuje se od 2 do 6 hodin.