Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech

Dvojice autorů Aleš Brotánek a Klára Brotánková se zaměřila ve své knize: Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech na aktuálně velmi zajímavé téma, a to právě pasivních domů. Ačkoliv ty jsou v posledních letech poměrně hojně doporučovány, je třeba podívat se na výhody, ale i rizika spojená s pasivními a nízkoenergetickými domy objektivně. A v tomto pomůže právě tento titul, který se dá považovat za velmi dobrou příručku pro každého, kdo nad daným domem uvažuje.

Od samotných začátků

Kniha se samozřejmě věnuje i tomu, co jsou to pasivní a nízkoenergetické domy, čím se vyznačují a proč jsou doporučovány. Zjistíte tak řadu zajímavostí o tom, jak je šetřena energie, jak dobrá je izolace, nebo jak je to s okny a možností běžného větrání – které v mnoha případech není možné. Stejně tak se ale dozvíte i to, jak probíhá stavby, jak výrazný vliv může mít místo a orientace domu, nebo co vás čeká při sestavování samotného projektu.

Na cosepřipravitběhembydlení

Stejně tak se ale setkáte s informacemi a radami o tom, jak funguje vzduchotechnika a zda vám nebude vadit, jak je do objektu vháněn čerstvý vzduch, nebo jak je řešeno vytápění a udržování teploty. To vše kniha Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech zmíní nejenom z hlediska stránky technické, ale stejně tak po stránce osobních názorů a individuálních poznatků. Odráží totiž mimo jiné i zkušenosti reálných majitelů a obyvatel pasivních domů, kteří se tak v rámci tohoto titulu dělí o všechny své zkušenosti a sdělují tak veškeré informace a hlavně důvody, proč ano, ale i proč ne. Kniha by tak měla být ideálním titulem pro toho, kdo nad danou stavbou uvažuje, ale stále si ještě není jistý tím, zda je opravdu správnou volbou. Tato kniha o bydlení ale stejně tak může přijít vhod i mnoha investorům, nebo projektantům, kteří se chtějí zaměřit na zkušenosti obyvatel.