Pánské kabáty se nosí za chladných dnů nejčastěji k oblekům a společenským kalhotám

Pracovníci pohybující se na vysokých postech ve velkých firmách, manažeři či úředníci chodí denně do zaměstnání v pánském obleku. Pracují v něm v kanceláři, vyrážejí na schůzky s klienty, služební cesty či důležitá obchodní jednání, na kterých se bez formálního oděvu neobejdou. Pánský oblek lze nosit samostatně od jara do podzimu, v chladnějších dnech je možné vyrazit též jen v obleku, ale s jednou spodní vrstvou navíc. Tu může tvořit společenská vesta, svetr nebo vesta velmi podobná střihu svetru. I chladnější dny lze přečkat pouze v obleku, a to v případě, kdy muži dojíždějí do zaměstnání autem, to zaparkují před firmou a pouze v obleku přejdou dovnitř. Stejně tak na služebních cestách nebo obchodních jednáních. Pokud se dlouhou dobu nebudou pohybovat venku, vystačí si pouze s oblekem.

Pánské kabáty lze rozdělit na teplé zimní kabáty a méně teplé jarní nebo podzimní

Jakmile se ale více ochladí nebo nastanou případy, kdy bude manažer nebo zástupce firmy při návštěvě obchodního partnera absolvovat prohlídku areálu firmy nebo se při jiné příležitosti bude nutné delší dobu zdržet venku, k obleku bude třeba přidat ještě jednu vrstvu, která dokáže ochránit před chladem, deštěm nebo sněhem. K oblekům nelze pořídit nic jiného, než pánské kabáty. Bundy, i když elegantní, se k oblekům nenosí, neladily by se společenskými kalhotami obleku. Zato pánské kabáty jsou přímo stvořené pro nošení ve slavnostních a jedinečných okamžicích.

Vybrat správnou délku kabátu je velmi důležité. Předně musí být kabát vždy delší, než je sako. Vybírat lze mezi kabáty krátkými, středně dlouhými nebo dlouhými. Delší kabáty vždy více sluší štíhlým vysokým mužům, především střihy s vyštíhlenou siluetou, kratší vyštíhlené střihy jsou určeny pro ne příliš vysoké štíhlé postavy a klasický kratší střih pro postavy silnější. Pánské zimní kabáty jsou šity z látky s velkým podílem vlny nebo kašmíru a díky těmto složkám dokážou být dostatečně hřejivé. Již to nejsou ty klasické těžké dlouhé kabáty. Za dobu svého vývoje značně odlehčily a jsou mnohem hřejivější. Především kašmírové kabáty jsou dostatečně teplé díky vlně z kozy kašmírské, která má mnohonásobně vyšší hřejivost, než běžná ovčí vlna. Protože je ale tato surovina vzácnější, bývají také dražší. Pro méně chladné dny se více hodí pánské podzimní kabáty nebo pánské jarní kabáty. Nejsou tak teplé, jako kabáty zimní, a jsou nejčastěji vyráběné z bavlny, polyesteru nebo z látek kombinujících různou měrou tyto dvě složky. Každý, kdo pravidelně chodí do zaměstnání v obleku, by ve svém šatníku měl mít alespoň jeden zimní kabát a jeden kabát jarní nebo podzimní.