Když přijde zima, sníh a mráz, nic nezahřeje lépe, než kvalitní svetr. Lze ho nosit pod bundou nebo pod kabátem, a současně i pod svetr můžete oblékat jednu další vrstvu spodního prádla nebo jakéhokoli jiného na tělo příjemného oblečení. Vždy je lepší oblékat si na sebe několik vrstev tenčích, které lze v případě potřeby odložit, než jednu vrstvu silnou. Proto můžete pod huňatým zimním svetrem nosit ještě několik vrstev oblečení, aby vám ve velmi chladném počasí nebyla zima. Kdo si rád zahřívá krk, může pod svetrem nosit ještě teplejší nebo tenčí rolák. Ten může bez problémů nahradit šálu těm, kteří se v nošení šál příliš nevyžívají.
Některé materiály byste mohli nevhodnou péčí zničit
Svetry ale nemusí být vždy jen hodně teplé a silné. Lehké svetry je možné nosit i v létě v chladných dnech nebo ve večerních hodinách. Lehké pánské svetry jsou nejčastěji bavlněné, což je velmi příjemná tkanina, nebo také ze syntetických vláken, například z akrylu nebo polyakrylu. Protože syntetické materiály velmi špatně sají pot, doporučuje se vzít si pod ně alespoň lehkou vrstvu ze savého materiálu, například bavlny. Není to nutností, ale pokud se v akrylovém svetru zpotíte, snadněji do svých vláken natáhne různé tělesné pachy a tím pádem se může stát, že jej hned po prvním nošení budete muset vyprat.
Z akrylu nebo polyakrylu se vyrábějí i silnější svetry, ale nedosahují takové hřejivosti, jako svetry z přírodních materiálů, mezi něž se řadí vlna nebo kašmír. Vlna se získává ze srsti ovcí, kašmír zase ze srsti kozy kašmírské. Protože je ale suroviny pro výrobu kašmíru mnohem méně, než pro výrobu vlny, a tím pádem je kašmír poměrně vzácný, řadí se kašmírové svetry mezi luxusní pánské svetry. Svetr s vysokým podílem kvalitního kašmíru je poměrně drahou záležitostí a svůj rozpočet můžete při jeho koupi připravit i o několik tisícikorun. Tato investice se však rozhodně vyplatí, protože hřejivost kašmírového svetru je několikanásobně vyšší, než svetru vlněného. Velký pozor si ale budete muset dávat při jeho praní. Kašmír je velmi náchylný na změny teplot, a aby nezplstnatěl, doporučuje se prát kašmírové svetry pouze v ruce, popřípadě pokud máte na vaší pračce program pro velmi jemné tkaniny, kde při praní nepřesahuje teplota vody dvacet stupňů, můžete využít i jej. Ždímání by mělo proběhnout při minimálních otáčkách nebo nemusíte svetr ždímat vůbec a jen ho nechat proschnout položený na savé podložce, například na ručníku. Bude tak pěkně držet svůj tvar, a nevytahá se. O všechny pletené pánské svetry byste měli pečovat s jemností a citem, aby se brzy nesepraly, neožmolkovaly a držely stále stejný tvar.